Szikszai Lajos születésének 200 éves évfordulója – Szilágysámson
Falunk híres szülöttének, iskolánk névadóját ünnepeltük, születésének 200 éves évfordulóján 2025. november 24-28. között. Ez alkalomból iskolánk diákjai egész hetes programsorozattal emlékeztek e neves személy életútjára, maradandó tetteire.

A hetet zenés tevékenységgel indítottuk. A Kallós Zoltán Népzeneiskola tanárainak és a Tokos Zenekar koncertjének a kedvcsinálóját követően, kedden megkoszorúztuk, Zilahon Szikszai Lajos felújított sírját, közösen a megyei és városi szervezetekkel, majd 17:00 órától kezdődően iskolánk tanulói és pedagógusai részt vettek a XXII. Szilágyságkutatás konferencián, amelynek témája Szikszai Lajos egykori politikus és alispán élete volt. Szerdán szülőfaluja iskolájában került megrendezésre a Szikszai Lajos Emlékverseny, ahol iskolánk V-VIII. osztályos tanulói bebizonyították, hogy alapos, pontos ismeretekkel rendelkeznek iskolájuk névadójáról.


Pénteken egész napos programsorozattal zártuk a hetet. A napot pedagógus találkozóval kezdtük, amelyen közel 100 pedagógus vett részt. Szikszai Lajos mindig figyelmet fordított az oktatásra, fontosnak tartotta óvodák, iskolák létrehozását. Az ő közbenjárására épült fel több mint 130 évvel ezelőtt falunk óvodája, óvónői lakással együtt. Ez az épület adott otthont a találkozónak ahova falunk szülöttei közül azokat hívtuk meg, akik pedagógus pályára léptek és életüket a gyerekeknek szentelték. Különleges élmény volt annak az épületnek a falai közt beszélgetni, emlékeket felidézni, amely egykor minden jelenlevőnek az óvodája volt. Napjainkban az épület Szikszai Lajos Közösségi Házként ad otthont a falunk kulturális rendezvényeinek. A találkozót a zilahi Silvania Főgimnázium, l’Adyk verséneklő együttese kezdte. A beszélgetést követően Szikszai Lajos mellszobrának a megkoszorúzására került sor, majd a frissen felújított Polgármesteri Hivatal ünnepélyes átadása következett. Ezzel párhuzamosan az iskola folyosóin kiállításokat tekinthettek meg a jelenlevők, valamint megtekinthették a korszerűen felszerelt osztálytermeinket.
A nap fénypontja a fél hatkor kezdődő gálaműsor volt. A kultúrotthon zsúfolásig megtelt. Iskolánk tanulói színvonalas műsorral örvendeztették meg a közönséget. Az előkészítő-IV. osztályosok gyerekdalokkal, népi gyermekjátékokkal készültek, amelyet furulya, citera és hegedű kísérettel tettek színesebbé. Az V-VIII. osztályosok összeállításának köszönhetően, betekintést nyerhettünk Szikszai Lajos életébe, munkásságába. Ritmikus tornagyakorlataikkal ügyességüket, rugalmasságukat csillogtatták meg. A szerdai emlékverseny is az est során lett kiértékelve, együtt a versenyzők megjutalmazásával. Testvértelepüléseink diákjainak szavalatai, meséi, és népdalcsokra, valamint sámsoni tanulók zongorajátéka tette még színesebbé az estét.

Erre az alkalomra iskolánk egy emlékkönyvet is összeállított, amelynek a bemutatásából kiderült, hogy a könyv megjelenésének a célja a helyi közösség bemutatása, az elmúlt 60 év iskolai életének a megvilágításában. Elhunyt pedagógusainkról emlékeztünk meg a könyv oldalain, valamint egykori és jelenlegi pedagógusok visszaemlékezéseit, falu-és iskolatörténetet olvashat a kedves érdeklődő. A gálaműsor keretén belül emlékplakett átadására is sor került, azok számára, akik az elmúlt évek során sokat tettek iskolánk, közösségünk előrehaladása, fejlődése érdekében.
A műsort közös pedagógus, diák énekléssel zártuk, amit a közönség felállva tapsolt.

Rendezvényeink, programjaink színesek változatosak mindenki számára emlékezetesek voltak, mindennek azonban nagy anyagi vonzata volt. Ezért hálával és köszönettel tartozunk a Határtalanul a Magyar Fiatalokért Egyesületnek, akiknek a támogatása nélkül ez a rendezvény nem jöhetett volna létre. Köszönjük a lehetőséget és a támogatást.
