Hírek, Programjaink

Balázs Ferenc nyomán – közösségépítés a Mamut körúton

A Magyar Unitárius Egyház ifjúsági szervezeteként működő Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet (ODFIE) 2026. április 8–11. között szervezte meg a Mamut körút elnevezésű, fiókegyleteket látogató körútját. Ebben az évben három útvonalon, 23 központi egyletes fiatal indult útnak azzal a céllal, hogy az egyletezés évszázados hagyományát továbbadja az egyházközségekhez tartozó fiataloknak.

Az idei Mamut körút csapata április 8-án Kolozsváron találkozott, ahol közös egyletet is tartottak a helyi fiatalokkal. Másnap reggel indultak útnak Erdély-szerte, hogy lendületet vigyenek az unitárius egyházközségek köré szerveződő ifjúsági közösségek életébe. A mamutas csapat a négy nap alatt 234 egyletes fiatallal találkozott, 28 állomáson.

Kiemelten fontos volt számunkra a minőségi időtöltés biztosítása, a valláserkölcsi nevelés, valamint az értelmi és lelki fejlődés elősegítése révén. Ennek érdekében törekedtünk minél több fiatalt elérni, ezért több esetben a szomszédos településeken élő fiatalokat közös helyszínekre hívtuk össze. Köszönjük azoknak az egyházközségeknek és lelkészeiknek a vendégszeretetét, akik otthont adtak a találkozásoknak, valamint azoknak is, akik elhozták fiataljaikat a találkozókra.

Az idei év központi témája Balázs Ferenc örökségének továbbadása volt. Az ő megfogalmazása szerint: „az ifjúság nevelése csak úgy teljes, ha az okosabb életre való nevelés mellett az ifjú magát kiénekelheti, kitáncolhatja, kijátszhatja” (Balázs Ferenc: A rög alatt). E szemlélet jegyében a körút során nagy hangsúlyt fektettünk a közösségi élményekre. A Hitster nevű társasjátékot az egyletes világot meghatározó dalokra formáltuk át, amellyel felráztuk a fiatalokat. Ezt követően, a Balázs Ferenc-emlékévhez kapcsolódva, az ő sokoldalú személyiségét összekapcsolva a lánglelkű fiatalok szerepeivel, álmaival és jellemzőivel, közösen gondolkodtunk arról, mi teszi őket egyedivé, és milyen terveik vannak a jövőre nézve. A találkozásokat közös énekléssel zártuk, azzal a meggyőződéssel, hogy „aki énekel, kétszer imádkozik”.

A körút másodlagos célja az volt, hogy kapcsolatba lépjünk egymással, tanuljunk egymástól, és megosszuk az eddigi egyleti tevékenységek során szerzett tapasztalatainkat. A találkozókra a még nem konfirmált, a konfirmandus, valamint az egyletes korú fiatalokat hívtuk meg, vallási hovatartozástól függetlenül.

A körutas csapat sikeresnek értékeli a megvalósított programokat, és bízunk benne, hogy a jövőben számos unitárius egyházközség köré szerveződő fiókegyletet tarthatunk ismét számon.

Isten áldása legyen mindazok életén, akik fogadták, támogatták, illetve aktívan részt vettek a körút megvalósításában.

Az eseményt a Határtalanul a Magyar Fiatalokért Egyesület, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és az Unitarian Universalist Funding Program támogatta.

Köszönettel tartozunk a fiataloknak, akik fogadták a körutas csapatot, önkénteseinknek, akik idén is útra keltek, illetve a Tündér Ilona völgyének, a Homoródalmási Unitárius Egyházközségnek, az Almárium kisvendéglőnek és a Sepsiszentgyörgyi Unitárius Egyházközségnek, hogy segítették a Mamut megvalósulását.

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük